Gentile Bellini
Çevresindeki Kişiler

Gentile Bellini Kimdir?

19 Temmuz 2019

Gentile Bellini, 1428 yılında Venedik’te dünyaya gelmiş ve rönesans döneminde yaşamış ünlü bir ressamdır.

Hayatı

Babası, dönemin önemli ressamlarından biri olan Jacopo Bellini‘dir. Jacopo Bellini 15. yüzyıl başlarında kalaycı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Bir dönem Dükler Sarayı’nı süslemek amacı ile Venedik’e gelen ressamlardan Ombrialı Gentile de Fabriano ve Veronalı Pisarello‘dan etkilenerek ressamlığa yöneldi. Öyle ki doğan ilk oğluna etkisinde kaldığı ressam Gentile’nin ismini verdi.

Gentile Bellini, kardeşi Giovanni Bellini ile birlikte babasının atölyesinde yetişti. Babasının vefatı üzerine onun önemli işlerini devraldı. Düklerin portrelerini yapmasından ötürü önemli insanlara yakın olma fırsatını yakaladı. Kardeşi ile birlikte Dükler Sarayı başta olmak üzere önemli binalardaki tabloların oranım işi için görevlendirildi.

Önemli Yapıtları

Portre ressamı olarak ünlenen Gentile’nin, İstanbul’daki ikameti sırasında çizdiği Fatih’in portreleri dışında Venedik Dukalarından Pietro Moçenigo, Foscari ve Nicolo Marcello’ya ait olan portreleri bu alandaki diğer önemli yapıtlarıdır. Gentile Bellini, portreler dışında konusunu tarihten ya da İncil’den alan unutulmaz tablolara da imza attı. Bunların en ünlüleri “Yahudileri Kovalarken Denize Düşen Firavun“, “Çölde Yahudiler“, “San Marko Meydanında Dinî Ayin“, “San Lorenzo Kanalı’na Düşmüş Kutsal Haç’ın Mucizesi“, “Aziz Markos’un İskenderiye’de Vaazı” adlı yapıtlarıdır.

Fatih Sultan Mehmet Tablosu

Uzun yıllar süren Osmanlı – Venedik savaşının sona ermesinin ardından Fatih, Venedik Dük’ünü torununun sünnet düğünü için İstanbul’a davet etti. Bu davetin yanı sıra Fatih, Venedik’ten ayrıca insan portresi yapma konusunda yetenekli bir ressam istedi. Bu talep üzerine görevlendirilen Gentile Bellini 3 Eylül 1479 tarihinde İstanbul’ doğru yola çıktı. İstanbul’da kaldığı 15-16 aylık zaman zarfında Fatih’in emri ile çeşitli resimler yapan Bellini, bu arada Fatih’in de portrelerini yaptı. 1480 yılında çeşitli hediyeler verilerek ülkesine geri gönderildi.

Ölümü

Ömrünün sonlarına doğru çizmeye başladığı ancak bitiremeden öldüğü için kardeşi tarafından tamamlanan “Venedik’in Koruyucusu Aziz Markos’un İskenderiye’de Vaazı” adlı tablosu bilinen son büyük çalışmasıdır. 1507 yılında 80 yaşına yaklaştığı bir sırada memleketinde ölen Gentile Bellini, kardeşinin girişimleriyle San Giovanni de Paulo Kilisesi’ne gömüldü. Mezarı da halen buradadır.

Bu yazılar da ilgini çekebilir!

Yorum yok

    Yanıtla